מה זו אלרגיה עונתית?

 

אלרגיה יכולה להופיע במגוון תסמינים ובדרגות חומרה שונות והיא עשויה להתרחש בכל "נקודת מפגש" בין האלרגן לבין מערכת החיסון. אלרגיה עונתית נוצרת כאשר נקודת המפגש בין הגורם ש- "מדליק" את המערכת לבין מערכת החיסון היא ע"י שאיפתו מהאוויר והיא מאופיינת באפיזודות הולכות וחולפות ע"פ עונות השנה. להלן כל המידע אודות התופעה המטרידה שתוקפת כ- 20% מאוכלוסיית המבוגרים בעולם.
אלרגיה עונתית – מקור ותסמינים
כאמור, האלרגיה העונתית נובעת ממפגש בין אלרגן לבין מערכת החיסון בדרכי הנשימה השונות (אף, גרון, פה, ריאות). מאחר ומערכת הנשימה שלנו חשופה כל העת לאוויר העולם, הרי שמערכת החיסון לכל אורכה מפותחת ביותר ומונעת מחלות. מסיבה כלשהי אותה מערכת חיסון אשר אמורה לבטא תסמיני מחלה רק בשעת הצורך, מגיבה ביתר כנגד חומרים שונים המרחפים באוויר והתוצאה היא תסמינים דמויי מחלה. אלרגיה עונתית עשויה להתבטא בפריחה, שיעול, נזלת אלרגית וגודש באף, גירוי באוזניים ובגרון, אסטמה, שלפוחיות, תחושות עייפות, בצקות, עיניים אדומות ועוד. 
האלרגיה העונתית היא אלרגיה אשר תסמיניה עשויים להופיע בהתאם לעונות השנה ובמיוחד בתקופות המעבר. משמעות הדבר היא כי אלרגיה עונתית אינה קשורה לחומרים אשר אותם אנו צורכים במזון, לתרופות או לתכשירים קוסמטיים אלא לחומרים הנשאפים באוויר ושכיחותם עולה בעונה זו או אחרת. למשל, בתקופת האביב ניתן למצוא אלרגנים רבים הנישאים באוויר אשר מקורם מאבקני פרחים ובתקופת הקיץ הלחות הגבוהה "מעירה" את קרדית האבק אשר עשויה לגרום לתגובות אלרגיות חריפות. גם רוחות מזרח בחורף עשויות "לסחוב" עמן אבק מדברי ולגרום לאלרגיה לרגישים לחומר זה. לכל עונה האלרגנים האופייניים לה.
אלרגיה עונתית – דרכי מניעה
ניתן למנוע אלרגיה עונתית באמצעות שינוי התנהגותי. אם האלרגיה היא לקרדית האבק, יש לשמור על בית נקי מאבק, להעדיף שלא להשתמש בשטיחים, לאחסן בגדים בשקיות וואקום ולהשתמש בסדין ניילון מעל המזרנים. במידה והאלרגיה קשורה לאבקנים, יש לבדוק האם בגינה או במקום קרוב פורח צמח כשלהו אשר מגביר את תחושות האלרגיה אצלכם בקרבתו. במידה ומקור הבעיה אצלכם בחצר, שקלו להחליף לצמח אחר. בכל מקרה, כאשר האלרגיה כבר באה לידי ביטוי ישנם סוגים שונים של טיפול באלרגיה לרבות אמצעים תרופתיים, אנטי-היסטמינים, סטרואידים ותרופות נוספות.


אלרגיה יכולה להופיע במגוון תסמינים ובדרגות חומרה שונות והיא עשויה להתרחש בכל "נקודת מפגש" בין האלרגן לבין מערכת החיסון. אלרגיה עונתית נוצרת כאשר נקודת המפגש בין הגורם ש- "מדליק" את המערכת לבין מערכת החיסון היא ע"י שאיפתו מהאוויר והיא מאופיינת באפיזודות הולכות וחולפות ע"פ עונות השנה. להלן כל המידע אודות התופעה המטרידה שתוקפת כ- 20% מאוכלוסיית המבוגרים בעולם.
אלרגיה עונתית – מקור ותסמיניםכאמור, האלרגיה העונתית נובעת ממפגש בין אלרגן לבין מערכת החיסון בדרכי הנשימה השונות (אף, גרון, פה, ריאות). מאחר ומערכת הנשימה שלנו חשופה כל העת לאוויר העולם, הרי שמערכת החיסון לכל אורכה מפותחת ביותר ומונעת מחלות. מסיבה כלשהי אותה מערכת חיסון אשר אמורה לבטא תסמיני מחלה רק בשעת הצורך, מגיבה ביתר כנגד חומרים שונים המרחפים באוויר והתוצאה היא תסמינים דמויי מחלה. אלרגיה עונתית עשויה להתבטא בפריחה, שיעול, נזלת אלרגית וגודש באף, גירוי באוזניים ובגרון, אסטמה, שלפוחיות, תחושות עייפות, בצקות, עיניים אדומות ועוד. 
האלרגיה העונתית היא אלרגיה אשר תסמיניה עשויים להופיע בהתאם לעונות השנה ובמיוחד בתקופות המעבר. משמעות הדבר היא כי אלרגיה עונתית אינה קשורה לחומרים אשר אותם אנו צורכים במזון, לתרופות או לתכשירים קוסמטיים אלא לחומרים הנשאפים באוויר ושכיחותם עולה בעונה זו או אחרת. למשל, בתקופת האביב ניתן למצוא אלרגנים רבים הנישאים באוויר אשר מקורם מאבקני פרחים ובתקופת הקיץ הלחות הגבוהה "מעירה" את קרדית האבק אשר עשויה לגרום לתגובות אלרגיות חריפות. גם רוחות מזרח בחורף עשויות "לסחוב" עמן אבק מדברי ולגרום לאלרגיה לרגישים לחומר זה. לכל עונה האלרגנים האופייניים לה. אחד הדברים החשובים כאשר מתגוננים בפני אלרגיה היא שמירה על ניקיון באמצעות חברת פוליש שתדאג לכך שכל הסביבת החיים תישאר נקייה.
אלרגיה עונתית – דרכי מניעהניתן למנוע אלרגיה עונתית באמצעות שינוי התנהגותי. אם האלרגיה היא לקרדית האבק, יש לשמור על בית נקי מאבק, להעדיף שלא להשתמש בשטיחים, לאחסן בגדים בשקיות וואקום ולהשתמש בסדין ניילון מעל המזרנים. במידה והאלרגיה קשורה לאבקנים, יש לבדוק האם בגינה או במקום קרוב פורח צמח כשלהו אשר מגביר את תחושות האלרגיה אצלכם בקרבתו. במידה ומקור הבעיה אצלכם בחצר, שקלו להחליף לצמח אחר. בכל מקרה, כאשר האלרגיה כבר באה לידי ביטוי ישנם סוגים שונים של טיפול באלרגיה לרבות אמצעים תרופתיים, אנטי-היסטמינים, סטרואידים ותרופות נוספות.